Ingrediencie

To správne spojenie prírody a vedy

Švédi majú k prírode hlboký vzťah. V tomto nepoškodenom prostredí si i mestskí ľudia držia krajinu veľmi blízko pri svojom srdci. Vzhľadom k tomu, že príroda je dôležitou súčasťou severského života, rozhodli sme sa v každom výrobku osláviť švédske dobre známe prísady.

 

Ingrediencie inšpirované Švédskom

 

Severom inšpirované ingrediencie značky Barnängen ako je švédska krajina, svetlo, more a lesy, tvoria jedinečnú oázu pre rôzne vzácne rastliny, byliny a vyživujúce ingrediencie, ktorým Švédi verili a ktoré po stáročia používali.

Severské divoké ovocie, ako ostružina moruša, rovnako ako aj ikonická breza a ríbezľa čierna, sú primiešané do telových prípravkov značky Barnängen. Vznikajú tak vedecky vyskúmané receptúry pre telovú starostlivosť, ako je naša základná ingrediencia Cold Cream, zdedená receptúra pre krásu známa pre svoje ochranné účinky na pleť, najmä proti vysušeniu a podráždeniu.

 

 

 

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_cloudberry_480x430

Ostružina moruša

 

Švédsko je zemou tisícich bobúľ, o ktorých ste možno nikdy nepočuli. Obľúbené divoké ovocie Laponska, ostružina moruša, je jednou z nich. Táto divoká vzácna bobuľa rastie hlavne v arktických oblastiach a boreálnych lesoch severnej pologule. Vzhľadom k náročnej prístupnosti a obmedzenému obdobiu zberu sa jedná o jednu z najdrahších a najvzácnejších bobúľ na svete. Vďaka jej hydratačným účinkom sa stáva ideálnou ingredienciou v starostlivosti o pleť.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_oat_480x430

Ovos

 

Ovos sa pestuje v miernych oblastiach, ktoré vyžadujú nižšie letné teploty a majú väčšiu toleranciu voči dažďu. Švédsky prirodzený zmysel pre lagom je ideálnym miestom pre pestovanie toho najlepšieho ovsa. V dnešnej dobe je ovos dobre známy pre udržanie prirodzenej bariéry pokožky, ktorá ju chráni pred vysúšaním.

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_elder_flower_480x430

Kvet bazy čiernej

 

Baza čierna je vysoký ker, ktorý na začiatku leta rozkvitne veľkým množstvom malých, krémovo bielych kvietkov. Vďaka svojej jemnej a podmanivej vôni sa stala baza čierna hlavnou kvetinou pre švédske oslavy letného slnovratu. Je buď používaná na zdobenie stola alebo ako lahodné občerstvenie, vo švédčine “Fläderblomssaft”. Baza čierna je bohatá na polyfenoly a bola používaná v kozmetických telových mliekach a osviežujúcich prípravkoch na pokožku pre svoje upokojujúce a zmäkčujúce vlastnosti.

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_birch_480x430

Breza

 

Breza je veľmi rozšírená po celej severnej pologuli – do takej miery, že druh breza strieborná—vo švédčine Ornäsbjörk—sa považuje za švédsky národný strom. Po mnoho rokov sa vo Švédsku brezové listy a extrakty používali na lekárske a kozmetické účely. Breza je pre svoje tonizujúce, zjemňujúce a čistiace vlastnosti považovaná za symbol obnovy.

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_floral_oil_480x430

Kvetinové oleje

 

Sviatok letného slnovratu Midsommar je vo Švédsku tou najobľúbenejšou tradíciou. Ľudia oslavujú návrat leta s rodinou a priateľmi. Ikonickým prvkom letného slnovratu je kvetinová koruna – kombinácia siedmych typických švédskych kvetín. Podľa povery si treba natrhať týchto sedem kvetín zo siedmych rôznych záhrad a dať ich pod vankúš. Potom v noci do Vašich snov príde Vaša budúca láska.

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_sea_salt_480x430

Morská soľ

 

V zime sa najodvážnejší Švédi vydávajú na “Bada Isvak”, čo znamená “Kúpeľ v ľadovej diere”. V severských krajinách tradícia znie tak, že najskôr vyhĺbite v ľade dieru a následne sa ponoríte do studenej a slanej vody pre okamžitú vzpruhu. Ponor do chladnej vody spojený s remineralizačnými vlastnosťami soli sa rýchlo stal zdravým severským rituálom.