Ingrediencie

To správne spojenie prírody a vedy

Prípravky Barnängen sú tým pravým spojením prírody a vedy. Poskytujú vyváženú starostlivosť a ich vegánske receptúry obsahujú až 95% zložiek prírodného pôvodu.

Ingrediencie inšpirované Švédskom

 

Severom inšpirované ingrediencie značky Barnängen ako je švédska krajina, svetlo, more a lesy, tvoria jedinečnú oázu pre rôzne vzácne rastliny, byliny a vyživujúce ingrediencie, ktorým Švédi verili a ktoré po stáročia používali.

 

Severské divoké ovocie, ako ostružina moruša, rovnako ako aj ikonická breza a ríbezľa čierna, sú primiešané do telových prípravkov značky Barnängen. Vznikajú tak vedecky vyskúmané receptúry pre telovú starostlivosť, ako je naša základná ingrediencia Cold Cream, zdedená receptúra pre krásu známa pre svoje ochranné účinky na pleť, najmä proti vysušeniu a podráždeniu.

 

 

 

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_sos_480x430

Severská bavlna

 

V surrealistickej krajine Ďalekého severu Švédska, každý váš nádych prichádza s neopísateľným zmyslom pre čistotu, pokoj a slobodu. Vzdialený sever je obmývaný svetlom, je to raj blahobytu, ktorý ponúka jednoduchý, teplý pocit domova, sladkého domova.

Na prežitie v extrémnych podmienkach severská bavlna zhromažďuje aktívne zložky ako sú cukry, polyfenoly a minerály, ktoré chránia rastlinu a zvyšujú jej odolnosť proti živlom. Tento ochranný proces je tiež to, čo severská bavlna ponúka aj vašej pleti.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_oil_intense_480x430

Olej z divokej ruže

 

Divoké ruže rastú na švédskych lúkach blízko mora. Keď kvitnú, vydávajú ich jemné, voňavé kvety krásnu, ľahkú vôňu. Zbierajú sa po prvých mrazoch a potom sa sušia. Tiež sa používajú do "Nyponsoppa", čo je tradičné švédske jedlo. Olej z divokých ruží je skvelým prírodným zdrojom vitamínu A, C, D a E a je tiež plný antioxidantov.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_cloudberry_480x430

Ostružina moruša

 

Švédsko je zemou tisícich bobúľ, o ktorých ste možno nikdy nepočuli. Obľúbené divoké ovocie Laponska, ostružina moruša, je jednou z nich. Táto divoká vzácna bobuľa rastie hlavne v arktických oblastiach a boreálnych lesoch severnej pologule. Vzhľadom k náročnej prístupnosti a obmedzenému obdobiu zberu sa jedná o jednu z najdrahších a najvzácnejších bobúľ na svete. Vďaka jej hydratačným účinkom sa stáva ideálnou ingredienciou v starostlivosti o pleť.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_oat_480x430

Ovos

 

Ovos sa pestuje v miernych oblastiach, ktoré vyžadujú nižšie letné teploty a majú väčšiu toleranciu voči dažďu. Švédsky prirodzený zmysel pre lagom je ideálnym miestom pre pestovanie toho najlepšieho ovsa. V dnešnej dobe je ovos dobre známy pre udržanie prirodzenej bariéry pokožky, ktorá ju chráni pred vysúšaním.

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_elder_flower_480x430

Kvet bazy čiernej

 

Baza čierna je vysoký ker, ktorý na začiatku leta rozkvitne veľkým množstvom malých, krémovo bielych kvietkov. Vďaka svojej jemnej a podmanivej vôni sa stala baza čierna hlavnou kvetinou pre švédske oslavy letného slnovratu. Je buď používaná na zdobenie stola alebo ako lahodné občerstvenie, vo švédčine “Fläderblomssaft”. Baza čierna je bohatá na polyfenoly a bola používaná v kozmetických telových mliekach a osviežujúcich prípravkoch na pokožku pre svoje upokojujúce a zmäkčujúce vlastnosti.

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_birch_480x430

Breza

 

Breza je veľmi rozšírená po celej severnej pologuli – do takej miery, že druh breza strieborná—vo švédčine Ornäsbjörk—sa považuje za švédsky národný strom. Po mnoho rokov sa vo Švédsku brezové listy a extrakty používali na lekárske a kozmetické účely. Breza je pre svoje tonizujúce, zjemňujúce a čistiace vlastnosti považovaná za symbol obnovy.

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_sea_salt_480x430

Morská soľ

 

V zime sa najodvážnejší Švédi vydávajú na “Bada Isvak”, čo znamená “Kúpeľ v ľadovej diere”. V severských krajinách tradícia znie tak, že najskôr vyhĺbite v ľade dieru a následne sa ponoríte do studenej a slanej vody pre okamžitú vzpruhu. Ponor do chladnej vody spojený s remineralizačnými vlastnosťami soli sa rýchlo stal zdravým severským rituálom.

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_floral_oil_480x430

Kvetinové oleje

 

Sviatok letného slnovratu Midsommar je vo Švédsku tou najobľúbenejšou tradíciou. Ľudia oslavujú návrat leta s rodinou a priateľmi. Ikonickým prvkom letného slnovratu je kvetinová koruna – kombinácia siedmych typických švédskych kvetín. Podľa povery si treba natrhať týchto sedem kvetín zo siedmych rôznych záhrad a dať ich pod vankúš. Potom v noci do Vašich snov príde Vaša budúca láska.

 

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_blueberry_480x430

Čučoriedka

 

Lesy na severe Švédska sú plné lesných čučoriedok, ktoré sú ale niečím ďaleko lepším než len výbornou letnou desiatou. Nielenže sa používajú do štiav, džemov a pokrmov, ako je švédsky čučoriedkový koláč Blåbärspaj, sú tiež superovocím oblasti polárneho kruhu a elixírom dokonalej krásy. Čučoriedky sú plné živín, antioxidantov a flavonoidov, čím si vyslúžili označenie superovocie.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_sea_minerals_480x430

Morské minerály

 

Švédsko je obklopené morom, a preto si každá miestna kráska rada vychutná terapeutické účinky kúpeľa v miestnych vodách plných minerálov. Morské minerály, známe pre svoje blahodárne účinky už odnepamäti, sú bohaté na horčík a vápnik a zlepšujú hydratáciu pokožky tým, že posilňujú jej obrannú funkciu.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_kelp_480x430

Kelp

 

Vo švédskom podmorskom národnom parku Kosterhavet môžete vidieť kelpové lesy a lúky vlniacej sa morskej trávy. Kelp je vzácnou rastlinou tohto parku a zo všetkých druhov morských chalúh je najväčší a obsahuje najviac živín. Morský kelp je bohatý na vitamíny a stopové prvky a možno ho používať pre spevnenie a exfoliáciu či posilnenie pokožky.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_red_algae_480x430

Červené riasy

 

Dlhé listy červených rias rastú na západe krásneho súostrovia Koster. Sú považované za aktívnu zložku starostlivosti o pokožku a sú tiež známe pre svoju schopnosť posilniť obrannú funkciu pokožky a zlepšiť jej hydratáciu. Červené riasy sú navyše bohaté na antioxidanty, chránia pred voľnými radikálmi a obsahujú širokú škálu vitamínov, ako napríklad vitamín A, B, C a E. Sú naozajstným superhrdinom medzi ingredienciami.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_cornflower_480x430

Nevädza

 

Nevädze sú nádherné, drobné, divoké rastliny, ktoré kvitnú medzi májom a júnom a skrášľujú Ostergotland, jednu z tradičných Švédskych provincií. Sú obľúbené ale aj preto, že dokážu zahojiť menšie zranenia a s pokožkou robia naozajstné zázraky. Nevädza pôsobí ako adstringens, takže sťahuje póry a jemne vysúša pokožku, čím reguluje produkciu kožného mazu. Okrem toho tiež pôsobí upokojujúcim a protizápalovým účinkom, takže zmierňuje podráždenie a zmenšuje začervenané oblasti citlivej pokožky. Teda dnes už nevädza nie je obľúbencom len v Ostergotland, ale tiež obľúbencom Barnängenu.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_daisy_480x430

Sedmokráska

 

Na vidieku v regióne Skane sa vždy zlatisto trblietajú kvitnúce sedmokrásky, ktoré sa v roku 1909 dokonca stali oficiálnou kvetinou celej tejto provincie. A pretože sú známe pre svoju zlatistú žiaru, nie je prekvapujúce, že tiež vyrovnávajú a rozjasňujú pokožku vďaka vysokej koncentrácii antioxidantov a exfoliačných kyselín.

barnangen_com_swedish_inspired_ingredients_bramble_480x430

Černica

 

Švédske lesy a lúky doslova prekypujú najrôznejšími chutnými plodmi. A jedným z týchto klenotov je aj černica arktická, vo švédčine Akerbär, ktorá sa hojne vyskytuje na severe Švédska v oblasti Norrbotton. Jej ružovkasté plody sú považované za delikatesu a navyše sú bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály, vďaka čomu pomáhajú švédskym kráskam prečkať dlhé švédskej zimy.